Leírás

A Garázs csapat blogja sok érdekes, otthon is elvégezhető kísérlettel, videókkal, előadások ajánlóival, versenyekkel, nyereményekkel... olvass rólunk többet!

Versenyek, házik, élő bemutatók

KÍSÉRLETEZŐS VERSENY

ÖTLETVERSENY

Legújabb házi:

Korábbiak

Élő bemutatók:

Következő élő bemutató: 2014. 11. 10.-11. Fazekas Mihály Gimnázium (nyílt nap)

Friss topikok

  • Gál Béni: Egyre jobbak vagytok! :D ... (2013.03.02. 15:41) Polárszűrő vs cukoroldat
  • rbende: azt a spéci fülhalgatót mivel lehetne helyettesíteni ?... (2012.03.14. 21:38) Detektoros rádió 3 - Antenna
  • Trócsányi Péter (törölt): @pavkovicserik: 1000bocs, szeptemberre gondoltam. szept. 27.... (2011.08.07. 19:10) Garázs#13
  • aéegjalhlksfnhk: úgy látom megcsináltátok a betűtípust gr... (2011.07.01. 20:45) Folyékony fény
  • Trócsányi Péter (törölt): Na ja, innen csak fejlődni lehet, mi? ... (2011.05.03. 10:57) Antigravitáció

Videóink a Youtube-on

2014.10.27. 17:57 trócsányi péter

Kézbenfekvő (frissítve 2015. 01. 17-én)

Sziasztok! Figyelem! A következő videó és bejegyzés tele van termékmegjelenítéssel! Tessék nem komolyan venni, csak a kísérletre figyelni, és az alapján válaszolni a kérdésre!

 

FRISSÍTÉS! LÁSSUK AZ EREDMÉNYEKET!

 

Először egy kis meditáció: életünkben nagyon fontos szerepet játszanak a rezgések, próbáljuk csak meg összeszámolni, hányszor találkozunk egy nap rezgéssel, azaz olyan mozgással, melynek során bizonyos időközönként a mozgó test visszatér ugyanoda?

 

 

 

 

Ugye? Az embernek egy idő után az az érzése támad, hogy talán minden mozgás ilyen! Persze távolról sem mindegyik olyan szép, harmonikus, mint amilyennek a videóban látott, vagy egy korábban bemutatott ingánk tűnik: általában olyan rezgésekkel találkozunk, melyek kitérése addig csökken, míg egyszer csak el nem fogy, és akkor az inga megáll. Tehát végül is minden rezgés, melyet a videóban látunk, csillapított, még az is, ahogy Matyi a széken forog. Azzal a csillapodással ellentétben, melyet a képernyőn láthattunk a videó végén, többféle csillapodás is létezhet. A képernyőn látott csillapodás akkor jön létre, ha a csillapító erő egyenesen arányos a mozgó test sebességével, ilyen a közegellenállási erő. A súrlódási erő állandó szokott lenni, ennek hatására a csillapodás nem olyan szép „görbe”, mint az előző esetben, hanem egyenes. Itt arra a súrlódásra gondolok, mely akkor hat, ha a rezgő test egy felületen csúszva mozog, létezik ugyanis belső súrlódás is, melyből csak annyit veszünk észre, hogy a rezgés csillapodik, és a rezgő test melegszik. Ez a fajta súrlódás fellép pl. a videóban rezgő lapok esetén, de nem olyan számottevő, hogy a görbét látványosan befolyásolja (ahogy a közegellenállás is észrevehetetlen az ingánál).

A slusszpoén, hogy matematikailag (a mozgást és a csillapodást tekintve) egy csomó egzotikusabb rezgés megegyezik a bemutatottakkal.

A válaszokat összesítő oldalt nem tudom megosztani veletek, de a lényege, hogy a szavazók 0%-a szerint szól a videó csillapítatlan rezgésekről, 10 körül arra szavaztak, hogy Matyiról, amint egy széken forog, 30% jutott arra, hogy csillapított és csillapítatlan rezgésekről, 60% szerint csillapított rezgésekről.

Opciók

Szólj hozzá! Címkék: energia élő okostelefon ellenállás áram inga rezgés mechanika fémek félvezető szatmári roland fényerősség

A bejegyzés trackback címe:

https://garazskiserlet.blog.hu/api/trackback/id/tr846833683

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása