Leírás

A Garázs csapat blogja sok érdekes, otthon is elvégezhető kísérlettel, videókkal, előadások ajánlóival, versenyekkel, nyereményekkel... olvass rólunk többet!

Versenyek, házik, élő bemutatók

KÍSÉRLETEZŐS VERSENY

ÖTLETVERSENY

Legújabb házi:

Korábbiak

Élő bemutatók:

Következő élő bemutató: 2014. 11. 10.-11. Fazekas Mihály Gimnázium (nyílt nap)

Friss topikok

  • Gál Béni: Egyre jobbak vagytok! :D ... (2013.03.02. 15:41) Polárszűrő vs cukoroldat
  • rbende: azt a spéci fülhalgatót mivel lehetne helyettesíteni ?... (2012.03.14. 21:38) Detektoros rádió 3 - Antenna
  • Trócsányi Péter (törölt): @pavkovicserik: 1000bocs, szeptemberre gondoltam. szept. 27.... (2011.08.07. 19:10) Garázs#13
  • aéegjalhlksfnhk: úgy látom megcsináltátok a betűtípust gr... (2011.07.01. 20:45) Folyékony fény
  • Trócsányi Péter (törölt): Na ja, innen csak fejlődni lehet, mi? ... (2011.05.03. 10:57) Antigravitáció

Videóink a Youtube-on

2013.12.23. 00:39 Trócsányi Péter (törölt)

Kimaradt kísérletek 2013 - Meddig jön fel a víz?

Sziasztok! Többször is beharangozott videó, lássuk csak.

 

A kísérlet értelmezéséhez még egy képlet is szükséges: p=ρgh.

A nyomás a folyadék egy pontjában p, ez a folyadékban mindenhol ugyanakkora sűrűség, ρ, a gravitációs gyorsulás, g, és a pont felett a folyadék rétegvastagsága, h szorzata. A kísérlet körülményei között ρ és g nem változik, csak p és h, ezek pedig egyenesen arányosak.

Magyarul minél nagyobb a nyomás a folyadék egy pontján, annál nagyobb fölötte a rétegvastagság.

Minél nagyobb a nyomásváltozás egy tetszőleges pontban, annál nagyobb a rétegvastagság változása a pont fölött. Ebből a kettőből és a látottakból már következik Pascal törvénye.

Minden irányba...

Minden csőben ugyanakkora volt és ugyanakkora lett a vízszint, vagyis ugyanannyival változott. Ez a csőben lévő folyadék minden pontján ugyanakkora rétegvastagság-változást (a hét szóösszetétele) jelent, vagyis mindenhol ugyanannyival változott a nyomás, a külső nyomás minden irányba tovaterjedt.

Gyengítetlenül...

Abból, hogy a pumpát benyomva mennyivel került lejjebb a pumpa vége, kiszámolhatnánk, hogy mekkora volt a külső nyomás, megnézhetnénk, hogy ez mennyivel változtatná meg a folyadékszintet, és ezt összehasonlíthatnánk a vízszint változásával, ugyanazt az eredményt kapnánk. Kis gondolkodás után egyszerűsíthetünk az eljáráson: megmérjük, hogy a pumpa vége ugyanannyit süllyedt-e, mint amennyit a folyadékszint emelkedett, és örülünk, ha igen.

Ezzel bebizonyítottuk, amit akartunk.

Sőt, ugye az is világos, hogy miért ugyanakkora minden csőben a vízszint kezdetben is, a kísérlet végén is? Meg hogy elképzelhető-e, hogy a folyadék magassága különböző legyen a különböző csövekben? Lehet, hogy ezzel kapcsolatos lesz a következő nyereményjáték?

UPDATE

Csak most esett le, hogy kicsit túl sokat árultam volna el a következő nyereményjátékról, ha ezzel kapcsolatos jelenségről szólna. Ráadásul belátható időn belül kizárt, hogy a bemutatott eszközzel újra kísérletezni fogunk, a videó a különböző folyadékszintekkel legfeljebb a távoli jövőben fordulhat elő. Addig csak találgassátok, mit lehet tenni annak érdekében, hogy a csövekben végig más és más legyen a folyadékszint.

Opciók

Szólj hozzá! Címkék: előzetes víz nyomás mechanika pascal hatvani szatmári roland kimaradt kísérletek

A bejegyzés trackback címe:

https://garazskiserlet.blog.hu/api/trackback/id/tr355703247

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása