Leírás

A Garázs csapat blogja sok érdekes, otthon is elvégezhető kísérlettel, videókkal, előadások ajánlóival, versenyekkel, nyereményekkel... olvass rólunk többet!

Versenyek, házik, élő bemutatók

KÍSÉRLETEZŐS VERSENY

ÖTLETVERSENY

Legújabb házi:

Korábbiak

Élő bemutatók:

Következő élő bemutató: 2014. 11. 10.-11. Fazekas Mihály Gimnázium (nyílt nap)

Friss topikok

  • Gál Béni: Egyre jobbak vagytok! :D ... (2013.03.02. 15:41) Polárszűrő vs cukoroldat
  • rbende: azt a spéci fülhalgatót mivel lehetne helyettesíteni ?... (2012.03.14. 21:38) Detektoros rádió 3 - Antenna
  • Trócsányi Péter (törölt): @pavkovicserik: 1000bocs, szeptemberre gondoltam. szept. 27.... (2011.08.07. 19:10) Garázs#13
  • aéegjalhlksfnhk: úgy látom megcsináltátok a betűtípust gr... (2011.07.01. 20:45) Folyékony fény
  • Trócsányi Péter (törölt): Na ja, innen csak fejlődni lehet, mi? ... (2011.05.03. 10:57) Antigravitáció

Videóink a Youtube-on

2013.03.02. 23:21 Trócsányi Péter (törölt)

Füstje és lángja

Sziasztok! Még mielőtt visszatérnénk a kerékvágásunkba, még egy elmaradt videó következik. A megvilágítás sajnos nem ideális, úgyhogy nem láthatjátok olyan szépen a jelenséget, mint otthon, de így legalább tudom mondani, hogy föltétlen próbáljátok ki a kísérletet.*

Mielőtt sok sikert kívánnék az otthoni kísérletezéshez, kiegészítem egy kicsit a videót. Kezdjük ott, hogy ugyan a gyertyát már nem ugyanabból az anyagból készítik, mint régen, a működési elve alig változott. Olyannyira, hogy az égést tápláló anyag régen is paraffin volt, csak éppen más, mint amit ma használunk. Ugyanis a paraffin nem egy anyagot jelent, hanem anyagok egy csoportját, az alkánokét, melyek közé többek között a metán, az etán, a propán, a bután, a pentán, a hexán, a heptán és a benzinből jól ismert oktán tartozik (ja, egyébként a kerozin egy másik neve paraffinolaj). Az újabb és régebbi gyertyáknál, illetve az autó motorában is ugyanaz a folyamat zajlik: egy alkán gőze belobban, a különbség csupán abban van, hogy különböző szénatomszámú alkánokról van szó. A motor esetében tíz körüli vagy kisebb a szénatomszám az anyag molekuláiban, a régi gyertyákéban ennél több, az új gyertyák esetében pedig még több, 20 és 40 között van. Az ilyen sok szénatomot tartalmazó alkánok közül is a C31H64 a legfőbb alkotója a paraffinviasznak, amiből az újabb gyertyák készülnek, nyilván mert ez a legelőnyösebb (egyik előnye a videóban emlegetett olvadáspont). Na most már tényleg lehet menni gyújtogatni - lehetőleg csak és kizárólag gyertyát.

*Még annak ellenére is, hogy aki nappal tűzzel játszik, az éjszaka csónakázik.

Opciók

Szólj hozzá! Címkék: gyertya égés paraffin ujlaky gergő

A bejegyzés trackback címe:

https://garazskiserlet.blog.hu/api/trackback/id/tr25071965

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása